Trebuie executorul judecătoresc să accepte cererea mea pentru recalcularea pensiei de întreținere?

25 iunie 2024 3

Bună ziua! Sunt divorțată și am hotărârea judecătorească care-l obligă pe fostul soț să plătească, cu titlu de pensie de întreținere pentru copiii minori, o treime din salariu și din alte venituri ale sale. Acesta este străin cu permis de ședere temporar în Moldova și în prezent locuiește în Moldova. Am depus la executorul judecătoresc o cerere pentru recalcularea (majorarea) cuantumului pensiei de întreținere din motiv că am descoperit recent că fostul soț a încasat în perioada trecută venituri mult mai mari decât se credea. I-am prezentat executorului documente din țara de origine a fostului soț care confirmă afirmațiile mele. Executorul s-a indignat la maxim, a spus că nu este așa lege, a spus să merg în țara debitorului (chiar dacă tatăl copiilor locuiește în Moldova temporar). A primit cererea cu greu, dar m-a anunțat că merge în concediu și nu am la ce mă aștepta.
1) Trebuie executorul judecătoresc să primească cererea mea și să recalculeze pensia pornind de la veniturile pe care le-a avut de fapt debitorul?
2) Trebuie executorul judecătoresc, după ce a calculat datoria, s-o notifice debitorului, cerându-i stingerea imediată a acesteia?
Mulțumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Paulina, întrebările râdicate de DVS nu se adresează la executor. DVS sunteți în drept să vă adresați în instanța de judecată, cu așa întrebări, când v-a fi o hotărâre pronunțată, DVS o să fiți în drept să vă adresați la executor, că s-a majorat suma de incasare.... mai detaliat În rest DVS nu poteți cere de la executor, ceva mai mult de cât e prevăzută în hotărârea precedentă.

26 iunie 2024
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua, cererea de majorare a cuantumului pensiei de întreținere se adresează în instanța de judecată. Ulterior, dacă obțineți o hotărâre favorabilă, solicitați titlul executoriu, care îl veți prezenta unui executor judecătoresc. Pentru detalii mă apelați la numărul 069940453.

27 iunie 2024