Trebuie gimnaziul sa prezinte bugetul primarului localitatii?

24 martie 2017 60

Sunt primar. Am solicitat directorului gimnaziului din localitate bugetul institutiei publice pe care o conduce. Au trecut deja 3 luni, dar nu mi s-a ofetit aceasta informatie de ordin public. Rog un sfat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
Răspunsul depinde în mare parte dacă gimnaziul are statut de instituție publică bugetară sau e instituție publică la autogestiune.
În primul caz, instituția este obligată prin Lege să publice raportul bugetar -art. 25 din Legea finanţelor publice şi responsabilităţii bugetar-fiscale. Acest tip de instituții nu sunt obligate... mai detaliat în fața autorității publice locale. Dar, autoritatea locală poate sesiza organele competente referitor la nepublicarea bugetului de către instituția publică finanțată de la bugetul de stat (bugetară). Eventual, poate fi sesizat si Ministerul Educației.
Dacă, însă, gimnaziul este la autogestiune conform Statutului, iar autoritatea publică are calitatea de fondator al acestuia - atunci, este de competența autorității publice locale ca să efectueze monitoringul financiar, în temeiul art. 24 din Legea finanţelor publice şi responsabilităţii bugetar-fiscale. Pentru aceasta, Primarul poate emite și o Decizie cu caracter individual, în care să dispună obligarea conducătorului instituției publice să prezinte, în scopul asigurării evidenței financiar-fiscale, rapoartele bugetare. Pentru neexecutarea Deciziei, conducătorul poate purta răspundere atît contravențională cît și disciplinară, pînă la demiterea din funcție.

*Acest răspuns nu are un caracter oficial, reprezentînd cu preponderență un sfat juridic personal și benevol al autorului.

26 martie 2017