Trebuie sa achit 1000 lei daca am fost concediat?

26 iunie 2017 67

In contractul de munca semnat de mine e stipulat faptul ca pentru stagiere se va retrage 1000 lei din salariu in cazul ca demisionez in decursul a 6 luni din momentul angajarii. Eu am lucrat doar 5 zile si angajatorul a zis sa ma concediez. Trebuie sa achit suma data din propriul buzunar daca asta nu e scris in contract?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Trebuie sa achitati doar in cazul demiterii din propria initiativa ! In cazul in care angajatorul vrea sa va concedieze , nu puteti fi obligati la plati suplimentare!

26 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Angajatorul, astfel, isi garanteaza ca dupa finisarea stagierii nu veti pleca din propria initiativa, plus la toate astea insasi din continutul spetei clar se vede ca acesta a mentionat in cazul demisionarii dvs, pe cind, acesta va concediaza in cazul dvs ceea ce presupune ca nu sunteti obligat la achitarea... mai detaliat acestei sume.

26 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Ion, achiti numai daca te concediaza. Deci, scrie Cererea de demisie, si in caz ca iti cere bani, spune-i ca in Contract scrie~ Увольнение ~ dar nu ~Отставка~

27 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar
27 iunie 2017