Trebuie sa achit impozit in urma vanzarii imobilului?

20 mai 2020 53

In 2019 am vindut casa unde aveam domiciliul (viza de resedinta). Trebuie sa achit impozit sau nu?

Jurist comments 4

  • Jurisconsult

Bună ziua Eugenia,

Vânzătorul trebuie să achite impozitul pe venitul impozabil sau creșterea de capital.

Venitul impozabil sau creşterea de capital reprezintă diferenţa dintre suma cu care este vândut imobilul şi baza valorică a acestuia (ceea ce s-a cheltuit pentru procurarea proprietății).

20 mai 2020

Buna seara. Mai am o intrebare: si cum ramane cu art 20, lit. Y cu indicile 3 al codului fiscal?

20 mai 2020
  • Jurisconsult

Dacă imobilul care ați înstrăinat era locuința de baza atunci este aplicabil art. respectiv din Codul Fiscal.

21 mai 2020

Da, aceasta casa era unuca mea locuinta de baza. Inseamna ca eu nu trebuie sa achit impozit pentru vinzarea acestui imobil? Pentru ca ieri, ka Inspectoratul fiscal mi au zis ca doar daca casa ar fi fost daruita sau mostenita, atunci nu as fi achitat impozit. Eu insa am cumparat... mai detaliat o in 2007, respectiv din 2008 acolo imi am locuinta de baza. Va multumesc anticipat.

21 mai 2020