Trebuie sa achit întreținerea copilului de 2 ori?

4 aprilie 2021 22

Buna ziua. Sunt cetățean al Moldovei și al Transnistriei. Achit pensia alimentara in regiunea transnistreană, conform deciziei judecătorești din Transnistria. Recent fosta soție m-a dat în judecată în Moldova și instanta m-a obligat sa achit pensia alimentara. Trebuie sa achit aceasta pensie alimentară și în Transnistria, și în Moldova, sau e suficient s-o achit doar într-o parte?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Intrebarea este foarte interesanta.
In general, in MD nu sunt recunoscute alte hotarari nationale decât cele emise de instantele judecătorești din MD.
Asta inseamna ca nici o instanta din MD nu va recunoaste vreo hotarare din autoproclamata republica transnistreana.
Totusi, in cadrul procesului initiat in fata instanelor de judecata... mai detaliat din MD, puteti demonstra ca achitati fostei sotii sumele respective, eventual prin prezentarea bonurilor/chitantelor de plata.
Daca fosta sotia primește plati lunare de la dvs, si aceste plati lunare sunt cel putin egale cu minimul de existenta pentru copii : aprox 2000 lei lunar,
atunci acțiunea fostei sotii in judecata trebuie sa fie respinsa ca abuziva.
Nimeni nu se poate imbogati nejustificat de pe seama altei persoane.
Daca fosta sotie primeste deja plata pensiei de întreținere, nu mai conteaza faptul ca hotararea judecatoreasca a instantei din regiunea transnistreana nu are valoare in Moldova - important este sa puteti demonstra ca efectuati platile benevol.

In concluzie,
Nu puteti demonstra ca proba hotararea instantei din regiunea transnistreana (doar verbal trebuie sa informati instanta despre acest fapt),
Nu puteti demonstra ca proba actele executorului judecatoresc din regiunea transnistreana,
Puteti demonstra ca proba bonuri de plata, inclusiv de la banci din regiunea transnistreana,
Puteti demonstra ca proba contractul de munca din regiunea transnistreana,
Trebuie sa solicitati respingerea actiunii ca fiind un abuz de drept.

6 aprilie 2021