Trebuie sa achit pensia alimentara daca testul ADN a aratat ca nu sunt tatal biologic?

20 iulie 2022 51

Buna ziua. Trebuie sa achit pensie alimentara copilului, daca testul ADN a aratat ca nu sunt tatal biologic? Fosta sotie ma ameninta ca o sa ma dea in judecata sa platesc pensie si o sa ma decada din drepturi parintesti, dar testul ADN a aratat ca nu sunt tatal biologic. Ce fac acum?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Sigur că nu, într-un eventual litigiu veți putea prezenta proba testul ADN pentru a confirma ca nu sunteți Dvs tatăl biologic totodată va puteți adresa la ASP pentru rectificarea in certificatul de naștere a copilului la rubrica tată sa fiți exclus sau să înaintați o acțiune în judecată în... mai detaliat acest sens.

20 iulie 2022