Trebuie sa achit pensie alimentara, daca o sa stau cu copilul si n-o sa lucrez?

1 aprilie 2019 47

Buna ziua. Vreau sa va intreb: eu achit pensia alimentara pentru doi copii si acuma sunt insarcinata cu al treilea de la alt sot. Trebuie sa achit pensie alimentara, daca o sa stau cu copilul si n-o sa lucrez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Klaudia,

Da va trebui.
Ceea ce ați putea să faceți neste sa inițiați un alt proces judiciar privind reducerea cuantumului pensiei de întreținere în legătură cu apariția celui de alt treilea copil.

1 aprilie 2019