Trebuie sa aiba procura la trecerea frontierei?

13 iunie 2018 29

Buna ziua. Am o masina cu numere MD si vreau s-o trimit in Moldova (la moment ma aflu in Franta) cu un prieten. Trebuie sa aiba procura la trecerea frontierei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Alex,
De fapt, prin modificările operate de legiuitor în anul 2017 nu mai este necesar să dețineți un asemenea document pentru a circula cu automobilul unei alte persoane.
Totuși, pentru orice eventualitate vă recomand să încheiați un contract de comodat sau locațiune.
De remarcat, că procura nu are nici o tangență... mai detaliat cu conducerea nemijlocită a mijlocului de transport, Procura de fapt are o altă destinație decât cea care mara majoritate a populației consideră că este.

13 iunie 2018