Trebuie sa fac programul probational?

24 octombrie 2019 253

Am fost prins baut la volan si am fost privat pe sase luni, cu dosar contraventional. Trebuie sa fac probatiune pentru a-mi intoarce permisul?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua,

La expirarea termenului de privare de dreptul de a conduce autovehicule, în afara cazurilor în care a intervenit anularea sau schimbarea acestei sancţiuni prin amendă
contravenţională, pentru repunerea în dreptul de a conduce, persoana solicitantă trebuie să prezinte subdiviziunii competente a Poliţiei următoarele documente:
a) actul de identitate şi... mai detaliat copia acestuia;
b) adeverinţa medicală a conducătorului de vehicul şi a candidatului pentru obţinerea permisului de conducere (Formularul nr.083/ e). Adeverinţa medicală pentru persoanele
care au fost private de dreptul de a conduce autovehicule din cauza conducerii în stare de ebrietate necesită a fi datată cu cel mult 30 de zile calendaristice înaintea expirării termenului
de privare;
c) dovada frecventării programului probațional antialcoolic și antidrog, pentru persoanele care au fost private de dreptul de a conduce autovehicule din cauza conducerii în stare de ebrietate, în conformitate cu prevederile Hotărîrii Guvernului nr. 1434 din 7 noiembrie 2002 "Cu privire la măsurile de prevenire a conducerii mijloacelor de transport în stare de ebrietate.

29 octombrie 2019