Trebuie sa intorc indemnizatia de tanar specialist?

29 mai 2020 62

Buna ziua. Sunt angajata ca asistenta medicala. Am lucrat 1 an si 2 luni si am iesit in concediu de maternitate, peste 3 ani am revenit si am mai lucrat un an. Am primit 3 transe ca tanar specialist. Acum copilul a fost diagnosticat cu Sindromul Asperger si are nevoie de ingrijiri speciale, la serviciu nu pot reveni din cauza starii copilului. Sunt obligata sa intorc indemnizatia, daca las serviciul pentru a ingriji de copilul bolnav?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Tatiana.

Regula este că în cazul concedierii tânărului specialist, din iniţiativă proprie, până la expirarea a trei ani de activitate, acesta va restitui sumele achitate lui până la data concedierii.

Vedeți punctul 18 din această hotărâre: legis.md/cautare/getResults?doc_id=120493&lang=ro

Totuși, o soluție ar fi să nu vă concediați, ci să suspendați contractul individual de... mai detaliat muncă, luându-vă un concediu pentru îngrijirea copilului bolnav cu durata de până la doi ani, conform art. 78, alin. (1), lit. b) din Codul muncii: legis.md/cautare/getResults?doc_id=121610&lang=ro

Ar fi cazul să discutați cu angajatorul aspectul dat. Sănătate!

17 iulie 2020