Trebuie sa lucrez 2 saptamani sau nu?

2 ianuarie 2019 316

Am fost angajat la munca pe un contract de ucenic care a durat 1 luna. La expirarea lui, nu am dorit sa-l prelungesc sau sa ma angajez pe alt contract, dar ei ma obliga sa lucrez inca 14 zile. As vrea sa stiu: trebue sa lucrez sau nu?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alex,
Codul muncii al RM prevede următoarele:
Articolul 216. Contractul de ucenicie şi contractul de formare profesională continuă
(1) Angajatorul are dreptul să încheie un contract de ucenicie cu persoana care este în căutarea unui loc de muncă şi care nu are o calificare profesională.
... mai detaliat (2) Contractul de ucenicie, încheiat în formă scrisă, este un contract de drept civil şi se reglementează de Codul civil şi de alte acte normative.

Articolul 221. Încetarea (desfacerea) contractului de ucenicie
Contractul de ucenicie încetează (se desface) în temeiurile prevăzute de Codul civil.

Trebuie să vedeți și să ne comunicați ce prevede contractul de ucenicie încheiat cu această societate comercială referitor la desfacerea contractului, după care ar fi posibil să ne expunem pe marginea situației date cu o certitudine mai mare.

2 ianuarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Explicati-i angajatorului ca intre voi nu a existat un contract de munca, respectiv nu exista acea obligatie ca la restul salariatilor, de a lucra 14 zile inainte de demisie.
Faceti referire la articolul din Codul Muncii invocat in raspunsul mai sus de dl. Igor.

Odata ce a expirat... mai detaliat termenul contractului, acesta a incetat. Nu pot exista alte clauze in contract la acest subiect.
Expirarea termenului inceteaza efectele contractului civil.

In concluzie, nu trebuie sa lucrati acele 14 zile.

3 ianuarie 2019