Trebuie sa-mi achite toate orele lucrate?

19 august 2021 16

Buna ziua! Am activat un timp într-o rețea de magazine alimentare, dupa care acum o luna am fost presata sa depun cerere de eliberare! Cand am fost angajata, am fost anuntata verbal ca salariul se calculeaza in functie de orele lucrate. Menționez ca am primit un contract fals/modificat care nu contine niciun punct despre salariu. Activam cate 14 ore pe zi, în saptamână ieseau 56 de ore! Însă se achita doar 11 ore. Restul orelor de ce nu le achita? Am scris o plângere la Inspecția Muncii unde mi s-a spus ca trebuie de demonstrat ca activam 14 ore (8.00-22.00). Le-am comunicat despre registrul unde ne semnam la ce ora incepem/terminam activitatea, la fel si despre camerele din magazin, la care mi-au spus ca nu pot avea acces la aceste probe. Cum pot demonstra ca am lucrat mai mult decat pretinde angajatorul?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Dorina, ați apela la Agenție de muncă, dacă a fost înscrisnă aveți și răspunsul primit deja, sunteți în drept să contestați acest răspuns la șefii de la Inspecție, unde trebue să aduceți argumentele invocate de inspector, ultimul a dat dovadă de un interes meschin, adica v-a amăgit. Inspectorul... mai detaliat la fața locului are mari drepturi, inclusiv la camerele video.

20 august 2021