Trebuie sa platesc pensie alimentara fiicei mele minore daca s-a casatorit?

28 martie 2020 175

Buna ziua. Sunt divortata din 2006 si platesc pensie alimentara fiicei minore. Însa aceasta s-a casatorit in toamna anului 2019, iar in aprilie 2020 implineste 18 ani. Initial trimiteam pensia pe numele tatalui ei, pentru ca ea nu putea sa o primeasca. Acum ca este casatorita, mai trebuie sa-i platesc pensie alimentara? Si pe ce nume trebuie sa o trimit? Ajutati-ma, va rog! Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Pensia alimentară se achita pînă la atingerea vârstei de majorat...urmează să o achitați în continuare așa cum o faceți

29 martie 2020
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Alina,

Minorul dobândește prin căsătorie capacitate deplină de exercițiu. Desfacerea căsătoriei nu afectează capacitatea deplină de exercițiu a minorului. În cazul declarării nulității căsătoriei, instanța de judecată îl poate lipsi pe șotul minor de capacitatea deplină de exercițiu din momentul stabilit de ea.

Prin urmare, nu mai sunteți obligată să achitați... mai detaliat pensia de întreținere odată e copilul Dvs a devenit major ca urmare a încheierii căsătoriei, întrucât pensia se achită până la atingerea majoratului.

Codul familiei dispune că, părintii sunt obligați să-și întrețină copiii minori și copiii majori inapți de muncă care necesită sprijin material, iar copilul Dvs nu mai este minor.

Succes!

31 martie 2020