Trebuie sa platim noi electriitatea sau firma de constuctie?

20 decembrie 2017 94

Buna ziua. Ne-au sunat de la firma de constructia XXX ca sa achitam 13.000 lei pentru electricitate pina pe 22 decembrie. Daca nu achitam, ne opreste curentul. Daca casa nu este inca data in exploatare, cine trebuie sa plateasca: noi sau firma de constuctie? Mentionez ca firma de constructie XXX incalca contractul de dare in exploatare. In contact e scris 30 mai 2015 si tot ne hranesc cu promisiuni. dar acusi e 2018. Am cumparat de la ei apartamentul inca in 2013. Au pus contoare temporar la fiecare apartament, dar casa nu este inca data in exploatare si nu inteleg de ce noi trebuie sa platim curentul la firma? Cum este dupa lege? Cum sa procedem? Sint bani multi. Noi nu-i avem acum. Si plus la asta, nu odata am intrebat si directorul personal si la birou am sunat si au raspuns functionarele ca firma plateste curentul, nu noi. Si acum ne sperie ca sa platim urgent, altfel ne taie lumina. Spuneti, Va rog, ce sa facem. Cum sa procedam dupa lege?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

In cazul dstra dreptul de proprietate asupra constructiei inca nu este delimitat(dvstra fiind doar investitor la moment nu si proprietar) astfel nu puteti incheia si nu aveti oarecare relatii cu furnizorul de energie electrica !

26 decembrie 2017