Trebuie sa sustin careva examene?

14 august 2017 152

Dacă am acumulat 15 puncte de penalizare si am avut sedinta de judecata. Jjudecatorul a pronuntat suspendarea dreptului special de a conduce vehicule pe un termen de la 6 luni ca sancţiune complementară. Aceste 6 luni expira la data de 5 septembrie 2017. La ridicarea permisului pe data indicata mai sus trebuie sa sustin careva examene?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Potrivit Codului Contravențional, la expirarea termenului de privare de dreptul de a conduce vehicule, persoana este repusă în acest drept. Prin urmare, legea nu prevede niciun fel de proceduri suplimentare pentru a reintra in posesia permisului, odată expirat termenul suspendării.

14 august 2017
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Totuși trebuie să știți că după ce a expirat terminul de privare, d-ră mergeți și ridicați un cazier contravențional care arată istoria persoanei pe timpul cât ați fost privată de permis. Dacă ați comis careva alte încălcări în timpul cât ați fost privat, veți fi supus unei alte sancțiuni.... mai detaliat Iar în caz că nu ați comis nicio încălcare și aveți un certificat medical care certifică faptul că sunteți apt de a conduce un automobil, vă apropiați la agentul constatator care v-a ridicat permisul sau la autoritatea din care face parte agentul constatator și vi se v-a elibera permisul în schimbul acestor acte.
Mult succes!!!

14 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Mai pot adăuga că pentru recuperarea permisului veți avea nevoie încodată de certificatul medical și narcologic .

15 august 2017