Trebuie vreun document unde sa confirme ca copilul e in grija mamei?

10 martie 2019 26

Buna ziua. Am divortat, avand copil minor. Copilul se afla in grija mamei. Intrebarea mea este: in afara de certificatul de divort, mai trebuie vreun document unde sa confirme ca copilul e in grija mamei si tatal nu are dreptul sa ia copilul fara acordul mamei? Multumesc!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Stabilirea domiciliului copilului minor cu unul din părinți nu afectează drepturile celuilalt părinte, ambii având în continuare drepturi egale față de copil, cu excepția daca nu exista un grafic de întrevedere in care expres sunt prevăzute zilele in care tatăl poate vedea copilul în caz contrar nu i... mai detaliat se poate interzice acest fapt.

10 martie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Elena,

În cazul în care soții au desfăcut căsătoria pe cale judecătorească, instanța de judecată era obligată din oficiu să ridice problema determinării domiciliului permanent al copilului după desfacerea căsătoriei.
Vedeți ce scrie în hotărârea judecătorească, iar dacă aceasta nu prevede nimic în acest sens, urmează ca mama să se... mai detaliat adreseze cu o cerere de chemare în judecată privind determinarea domiciliului permanent al copilului.

10 martie 2019