Trecerea frontierei de catre copil insotit de profesor

20 septembrie 2018 17

Buna ziua. Copilul locuieste cu mine, nu am fost casatorita, dar copilul are familia tatalui. Pentru ca sa plece copilul in vacanta cu clasa, e nevoie si de acordul tatalui (care e cetatean strain si nu e stabilit in Moldova) ori e suficienta semnatura mea? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
La moment e suficient doar acordul doar a unui dintre părinți pentru ieșirea minorului temporar peste hotarele țării.
Sigur la declarația prin care oferiți acordul, anexați și certificatul de naștere a copilului în cazul că aveți familii diferite.

20 septembrie 2018