Trecerea frontierei de stat si probleme cu serviciu vamal

8 ianuarie 2018 49

Buna ziua, stimati juristi. Intrebarea mea este urmatoarea. Desi detineam o vinieta valabila, procurata pana la implinirea termenului de 180 zile, vamesii au spus ca ea nu este valabila. Mi-au intocmit proces verbal privind contraventia, dar nu m-au lasat sa imi continui drumul. Aveau ei dreptul sa nu ma lase sa plec? Care articole reglamenteaza acest lucru? Deplasarea era pe directia de iesire din R. Moldova.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Articolul 348.3. Cotele impunerii
(1) Cotele taxei se stabilesc conform anexei nr.21 la prezentul titlu, fiind exprimate în euro.
(2) În cazul în care pe teritoriul Republicii Moldova se depistează autovehicule neînmatriculate în Republica Moldova fără vinietă sau se constată că perioada de valabilitate a vinietei a fost depăşită,... mai detaliat organul de poliţie sau echipa mobilă a serviciului vamal întocmeşte un proces-verbal de constatare a lipsei dovezii achitării taxei în cauză sau privind depăşirea perioadei de valabilitate a taxei şi transmite o copie a acestuia autorităţii abilitate a administraţiei publice centrale.
(3) În cazul în care la ieşirea din ţară se depistează autovehicule neînmatriculate în Republica Moldova care s-au aflat pe teritoriul ţării fără vinietă sau se constată că perioada de valabilitate a vinietei a fost depăşită, organul vamal calculează taxa în cauză conform alin.(1) şi nu permite trecerea frontierei de stat fără prezentarea documentului de plată ce confirmă achitarea taxei şi a amenzilor.

Articolul 348.4. Cod Fiscal
(5) Subiecţii impunerii sunt obligaţi să aibă asupra lor certificatul ce atestă achitarea vinietei pe întreaga perioadă de aflare pe teritoriul Republicii Moldova.

9 ianuarie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Din relatările dvs, aceștia nu aveau dreptul să vă interzică deplasarea de mai departe... Ar fi bine să relatați mai jos conținutul Procesului verbal, adică, norma legală care după părerea lor a-ți încălcat-o, deoarece, dvs aveți tot dreptul să contestați procesul verbal în judecată dacă considerați acesta ca fiind... mai detaliat aplicat ilegal/incorect.

9 ianuarie 2018