Trecerea frontierei in EU

26 aprilie 2020 9

Buna ziua. As dori in 2021 sa plec in vacanta in Italia cu masina cu nr. MD. Ce trebuie sa am cu mine la vama cand trec prin România, Ungaria, Slovenia si Italia?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Permis, acte ce confirmă dreptul de a circula cu auto(pașaportul tehnic), carte verde pentru zona in care mergeți(Europa).
Cel puțin astea sunt pentru MD, de fapt și pentru țările UE ar fi valabil, totuși fiecare țară poate avea regulile sale așa că vă urma să vă informați, nu putem cunoaște legislația... mai detaliat altor țări, suntem un MD.
Puteți contacta poliția de frontieră a MD, posibil va pot oferi detalii mai specifice.

28 aprilie 2020