Trecerea mostenirii tatalui pe numele mamei

27 iulie 2020 104

Tatal a decedat. Casa este pe numele mamei, noi suntem 3 copii. Care este procedura trecerii cotei parti a tatalui pe numele mamei? Notarul impune niste reguli si taxe mari. Chiar as vrea o clarificare, daca e posibil. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
ce ține de taxe, identificați un alt notar dacă doriți, totuși procedura actualmente sa complicat, comparativ cu ce-a anterioară, dacă a decedat după 01.03.2019, va fi cazul să moșteniți cu toții apoi să transmiteți cotele către mama dumneavoastră.

28 iulie 2020