Tulburarea liniștii publice

18 ianuarie 2018 284

Am fost invitat la o zi de naștere și din cauza ca muzica era prea tare a venit poliția și a solicitat ca toate persoanele aflate in casa sa iasă in hol. Eeu am spus ca nu doresc sa ies, deoarece nu sunt obligat și ”nu sunt prostul cuiva”. Polițistul a auzit acestea și s-a enervat și a început agitația. Eu totuși am decis sa ies și el a întrebat cina a spus acele vorbe, iar eu i-am spus ca eu. El a decis să-mi pună amenda și m-a chemat la inspectorat. Ce sa fac, ajutați-mă? Cum sa procedez? Sa achit amenda care mi-a dat-o?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu achitati nimic ...va puteti apropia la biroul nostru pentru intocmirea (gratuita) a unei contestatii impotriva procesului-verbal ! Cert este faptul ca pe tipul dat de contraventii nici un agent constatator nu releva gradul, volumul , si intensitatea sunetului prin instrumente speciale , care ar stabili tulburarea linistii publice !... mai detaliat Articol care de fapt este unul fara aplicarea in practica conform normelor stabilite (calcularea decibelilor emisi de emitator) !

19 ianuarie 2018