Tutela

31 octombrie 2017 50

Daca de 3 ani tin doi copii cu tutela si nu am primit nimic, iar acum fac toate actele ca sa mi se plateasca tutela, se calculeaza si anii din urma sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Valentina,

Tutela va fi achitată de de către autoritatea tutelară in cuantum de 800 lei de la data când a fost instituită tutela oficial, deci perioada anterioară urmează să o probați daca nu aveți un act care confirmă acest fapt.

Pentru mai multe detalii puteți consulta hotărârea Guvernului în acest... mai detaliat sens ( http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=316122&lang=1 )

31 octombrie 2017