Tutela

3 noiembrie 2017 48

Buna! Daca tin copii cu tutela de 3 ani si nu am primit nimic - acum fac toate actele - mi se calculeaza si anii din urma sau nu? Am certificatul de deces care comfirma ca mama lor a decedat in 2014 si concluzie medicala care comfirma ca tatal lor e invalid si este la pat, este grupat din 2015 - imi va reusi?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Intrebare : de ce nu a-ti facut-o cind a-ti instituit tutela ?

4 noiembrie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Se va calcula doar de la data când a fost instituită tutela oficial la autoritatea tutelară.

4 noiembrie 2017
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Conform punctului 22, HG Nr. 581 din 25.05.2006:
22. Indemnizaţia care nu a fost achitată la timp din vina autorităţii care stabileşte şi plăteşte indemnizaţia va fi achitată retroactiv, fără nici o limitare în termen.

5 decembrie 2017