Tutela asupra surorii

2 iulie 2019 29

Buna ziua! Mama si tata detin tutela asupra surorii in varsta de 25 de ani, care are grad I de invaliditate. Eu, fratele, in varsta de 28 de ani, pot obtine si eu tutela asupra surorii? Si daca e posibil care ar fi pasii? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Masurile de ocrotire(actual) se obțin prin intermediul instanței, doar aceasta numește tutore persoana.
Apropo toate masurile anterioare anului 2018 au fost anulate, actual, urmează a fi reînaintat cereri în vederea stabilirea masurilor de ocrotire și stabilite persoane sub tutela cui se va afla persoana, pentru început pe 5 ani cu... mai detaliat ulterioara prelungire.

2 iulie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Stimate D-le Daniel,
Care este de fapt scopul instituirii tutelei?
De ce aveți necesitate de a fi institută anume această măsură de ocrotire judiciară și în privința Dvs? Există careva neînțelegeri între părinți/tutori cu privire la administrarea bunurilor surorii în privința căreia deja a fost instituită măsură de ocrotire judiciară sub formă... mai detaliat de tutelă?!

Ați putea constitui Consiliul de familie care va fi competent sa ia anumite decizii iar dvs să faceți parte din acest consiliu.

2 iulie 2019