TVA

21 noiembrie 2017 50

Să presupunem că cumpăr un produs de la un agent economic în valoare de 100 lei, în această simă este inclus TVA-ul, apoi îl vînd la o altă persoană la un preț de 130 lei. Ce marime a TVA va trebui să mai achit? Și ce TVA va achita cumpărătorul? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Daca faceti operariunea ca cetatean, persoana fizica - nu platiti TVA, deoarece nu sunteti inregistrat ca platitor de TVA.
Daca faceti operariunea ca agent economic - platitor de TVA, atunci in pretul de 130 lei se va include 20% TVA. In calitate de platitor de TVA, veti trece in cont suma... mai detaliat TVA platita la procurare (20% din 100 lei) contra sumei TVA la vanzare (20% din 130 lei). La buget veti mai plati diferenta dintre aceste 2 sume.
Platitori de TVA sunt agentii economici care au vanzari anuale mai mari de 600.000 lei.

22 noiembrie 2017