TVA la import

12 ianuarie 2018 534

Bună ziua domnilor juriști! Vreau să creez un magazin-online cu haine (să aduc haine la comandă din Ucraina). Întrebarea este următoarea: Trebuie să achit TVA la importul în țară a marfei dacă înregistrez un SRL și sunt neplatitor de TVA (deorece veniturile în 12 luni consecutive nu depășesc plafonul de 600 000 ). Achit în situația dată TVA și ce alte taxe vamale achit? Multumesc anticipat pentru răspuns!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

TVA la import trebuie sa achitati, chiar daca nu sunteti inregistrat ca platitor de TVA.
Si taxe vamale de import se achita.
Tariful vamal depinde de codul marfii. Veti avea mai multe coduri de marfa.
Toate codurile si marimea taxelor vamale de import le gasiti aici:
http://customs.gov.md/ro/content/tariful-vamal-integrat-al-republicii-moldova#

19 ianuarie 2018