Уголовное дело исправить на административное

30 martie 2018 97

Добрый день! Скажите, пожалуйста, можно ли добиться того что бы уголовное дело исправить на административное до суда?

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Статья 55. Освобождение от уголовной ответственности с привлечением к ответственности за правонарушения
(1) Лицо, впервые совершившее незначительное преступление или преступление средней тяжести, за исключением предусмотренных статьями 1811, 256, 303, 314, частями (1) и (11) статьи 326, частью (1) статьи 327, частью (1) статьи 328, частью (1) статьи... mai detaliat 332, частью (1) статьи 333, частями (1) и (2) статьи 334, частью (1) статьи 335 и частью (1) статьи 3351, может быть освобождено от уголовной ответственности с привлечением к ответственности за правонарушения в случаях, если оно признало вину, возместило причиненный преступлением ущерб и если установлено, что его исправление возможно без привлечения к уголовной ответственности.
[Ст.55 ч.(1) изменена ЗП93 от 13.05.16, МО163-168/17.06.16 ст.333]
[Ст.55 ч.(1) изменена ЗП326 от 23.12.13, МО47-48/25.02.14 ст.92; в силу с 25.02.14]
(2) К лицам, освобожденным от уголовной ответственности в соответствии с частью (1), могут быть применены следующие наказания за правонарушение:
а) штраф в размере до 500 условных единиц;
[Ст.55 ч.(2), пкт.а) изменен ЗП207 от 29.07.16, МО369-378/28.10.16 ст.751; в силу с 07.11.16]
b) административный арест на срок до 30 дней.
[Ст.55 ч.(2), пкт.b) изменен ЗП131-XVIII от 23.12.2009, МО23-24/12.02.2010 ст.35]

31 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Подайте заявление прокурору который ведёт ваше дело и попросите применить к вам ст. 55 УК РМ.

31 martie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ilie,
VĂ rog să scrieți întrebările aici, poate vreun coleg ar putea să se expună și el.
Din câte înțeleg este vorba de art. 264 alin. 1 Cod penal.
Cu regret ți să vă informez că procurorii nu prea aplică art 55 Cod penal în cazul celor ce comit infracțiunea prevăzută la... mai detaliat art. 264 alin. 1 Cod penal.
Soluția Dvs ar fi să vă luptați în instanță pentru aplicarea unei pedepse sub formă de amendă.
În cazul în care instanța aplică pedeapsa de amendă sau muncă neremunerată în folosul comunității, aceasta nu vă poate priva de dreptul special de a conduce mijloace de transport.
Doar în cazul în care pedeapsa principală este condamnarea la închisoare cu executare sau cu suspendare instanța de judecată ar putea sau nu să vă aplice și pedeapsa complementară sub forma de privare de dreptul special de a conduce.

3 aprilie 2018
  • Jurisconsult

Dl. Iulișa, eu am să răspund în limba de stat, corect v-a orientat colegul meu, dar mai este o soluție, dacă în privința DVS e pornită cauza penală pe art. 261 al. 1 CP, față de DVS poiate fi aplicat art. 109 Împăcarea
(1) Împăcarea este actul... mai detaliat de înlăturare a răspunderii penale pentru o infracţiune uşoară sau mai puţin gravă, iar în cazul minorilor, şi pentru o infracţiune gravă infracţiuni prevăzute la capitolele II – VI, la art. 264 alin. (1) din Partea specială, precum şi în cazurile prevăzute de procedura penală, dacă persoana nu are antecedente penale pentru infracţiuni similare comise cu intenţie sau dacă în privinţa sa nu a mai fost dispusă încetarea procesului penal, ca rezultat al împăcării, pentru infracţiuni similare comise cu intenție în ultimii cinci ani.
[Art.109 al.(1) modificat prin LP233 din 08.11.18, MO448-460/07.12.18 art.731]
[Art.109 al.(1) modificat prin LP130 din 09.06.16, MO206-214/15.07.16 art.446]
(2) Împăcarea este personală şi produce efecte juridice din momentul pornirii urmăririi penale şi pînă la retragerea completului de judecată pentru deliberare.
(3) Pentru persoanele lipsite de capacitate de exerciţiu, împăcarea se face de reprezentanţii lor legali. Cei cu capacitate de exerciţiu restrînsă se pot împăca cu încuviinţarea persoanelor prevăzute de lege.
(4) Împăcarea nu se aplică în cazul persoanelor care au săvîrşit asupra minorilor infracţiuni prevăzute la art. 171–1751, 201, 206, 208, 2081 şi 2082.

6 ianuarie 2020