Umilinte si cuvinte murdare din partea fostului sot.

9 august 2017 47

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, cind se emite orrdonanta de protectie? Doar in cazul abuzurilor fizice? Am depus deja 5 plingeri la politie pentru umilinte in public din parte fostului sot (el fiind amendat), dar tot nu inceteaza cu umilinte de tot felul! Ce altceva pot intreprinde impotriva lui?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Colectati probe in vederea amenintarilor , in urma carora organele competente vor avea posibilitatea sa incadreze actiunile sotului intr-o componenta de infractiune !

10 august 2017
  • Jurisconsult

D-na Daniela, dacă DVS o să acumulați pobe îm privința anenințărilo care au loc, fostul soți poate fi tras la răspundere pe Articolul 155. Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii
... mai detaliat corporale sau a sănătăţii
Ameninţarea cu omor ori cu vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, dacă a existat pericolul realizării acestei ameninţări,
se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 750 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de la 1 la 3 ani.
[Art.155 sancţiunea modificată prin LP207 din 29.07.16, MO369-378/28.10.16 art.751;în vigoare 07.11.16]
[Art.155 sancţiunea modificată prin LP119 din 23.05.13, MO130-134/21.06.13 art.423]

7 ianuarie 2020