Un agent economic pretinde că a cumpărat teren agricol de la fratele meu, care era decedat la data pretinsului contract de vânzare-cumpărare

6 august 2023 3

Bună ziua. In anul 2000 eu (născut în anul 1990), mama și fratele am moștenit 3 hectare de teren agricol. Fratele a decedat în 2004, iar mama a decedat în 2008. Nu demult am găsit un document, mai exact o Hotărâre Judecătorească, prin care se constată faptul că atât fratele, cât și mama au vândut, pe data de 20.04.2005, teren agricol unui agent economic din sat, care le-a eliberat niște dispoziții de plată. Acolo se menționează faptul ca acele bonuri semnifică încheierea contractului de vânzare-cumpărare, care urma să fie înregistrat de vânzător la Notar, iar pentru că acesta nu a fost înregistrat la notar, agentul economic i-a acționat în judecată pe mama și frate, iar instanța a constatat că acele bonuri reprezintă un contract de vânzare-cumpărare valabil. În hotărârea menționată nu este indicată suprafața (în hectare) terenului care a fost vândut agentului economic, ci doar că suprafața terenului nu este identificată.
Agentul economic insistă că a cumpărat terenul, inclusiv de la fratele meu, pe data de 20.94.2005, pe când fratele era deja decedat din 27.09.2004. Cum pot să procedez în cazul dat cu hotărârea judecătorească menționată? Cum pot să-mi recuperez cota mea de teren moștenită și cotele mamei și fratelui? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Trebuie să vă adresaţi la Cadastru pentru a vedea ce drepturi sunt înregistrate pe numele dumneavoastră.
Deja după aceasta, dacă vor mai rămâne întrebări se poate de văzut cum a avut loc procedura de moştenire pentru a identifica bunurile(terenul) ce v-ar aparţine.

7 august 2023
  • Avocat

Adresați-va la un avocat pentru consultație. Problema dvs. este complexă.

12 august 2023