Un angajat pleaca din companie, apoi isi deschide compania proprie si fura un client

30 iunie 2022 34

Buna ziua. Un angajat pleaca din companie, apoi isi deschide compania proprie si fura un client din compania in care initial a lucrat si a invatat totul. Cum se poate de prevenit asa ceva? E posibil de interzis legal angajatilor actuali sa faca asa ceva? Ce legi prevad asa cazuri, ce putem interzice si ce nu?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Petru,

In contractul individual de munca se poate de prevazut clauza de neconcurenta prin care sa stabiliti ca angajatul nu are dreptul sa activeze o perioada de timp in domeniul respectiv dupa incetarea contractului individual de munca.

O zi buna

5 iulie 2022