Un băiat de 15 ani a muşcat-o pe fiica mea pe mâni și i-au rămas urme

20 iunie 2023 33

Bună ziua. Fiica mea de 12 ani a fost muşcată pe mâni de un băiat de 15 ani. Cum va fi pedepsit dacă îl denunțăm la poliție?

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Sesizați poliția. Acest organ va da calificare acțiunilor respective. Fie ca o contravenție ( ex. Art.78 Cod contravențional), fie ca o infracțiune

20 iunie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Doamna Zinaida, pedeapsa se stabilește în dependență de leziunile care au fost cauzate. Prin urmare, este necesar să aveți la îndemână o apreciere medico-legală a gravității vătămării integrității corporale sau a sănătății.
Dacă vătămarea este neînsemnată, atunci este posibil ca reprezentatul legal al persoanei care se face vinovată să... mai detaliat fie tras la răspundere în Conformitate cu Codul Contravențional (art. 78 alin. (1)).
Dacă vătămarea este medie sau gravă, atunci cade sub incidența Codului Penal, dar subiectul răspunderii în aceste caz este necesar să dețină vârsta de 16 ani.
Succes !

21 iunie 2023