Un câine străin mi-a ucis câinele

31 iulie 2019 251

Bună ziua! Am mare nevoie de un sfat. Eu sunt de la sat și am un câine de cameră (25-30 cm înălțime și lungimea de 40 cm). Într-o seară, câinele s-a dus pe șes, plimbându-se singur ca orice câine la sat (câinele era inofensiv, având în vedere că nimeni niciodată nu s-a plâns că i-ar fi făcut ceva) și deodata am văzut 3 câini de rasă ai vecinului de peste șes cum alergau după cățelușa mea. În timp ce câinii alergau, stăpânul lor care se afla tot acolo se uită cu alt vecin, râdeau și îi asmuțeau. Peste un timp, am observat că câinii s-au oprit și cățelușa nu se mai vedea. În acest timp, soțul meu a plecat după cățelușa. Când a ajuns la locul unde era ea, un câine din cei trei a luat-o și o ducea în dinți, a observat că cățelușa nu mai este vie și în acel moment a prins un câine din cei trei și l-a luat acasă in schimb, din cauză că mi-au ucis cătelusca. Stăpânul acestuia a venit și a cerut câinele, amenințând ca dacă nu i-l dăm, cheamă poliția. Noi nu l-am dat, spunându-i să ne cumpere sau să ne plătească cătelușca. În acea seară, noi am legat câinele respectiv și am plecat în casa, iar a doua zi când ne-am trezit câinele era deja mort. Stăpânul câinelui vrea bani, mulți bani pentru câine, spune ca noi i-am omorât câinele lui. Noi tot cerem recompensa pentru câinele omorât. Potrivit spuselor unui vecin, acești câini au mai fost lăsați liberi și au mâncat niște păsări din gospodăria lui (a vecinului), aceasta anuntându-l pe stăpân, dar acesta nu a luat nicio măsură.
Întrebarea este: am făcut noi corect ca am luat câine pentru câine?
Putem să ajungem la judecata cu acesta problema ?
Mulțumesc

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs urma să vă adresați de îndată la poliție după situație respectivă și să denunțați cauza, totodată dvs nu ați avut dreptul samavolnic de reține câinele vecinului și de a cere recompensa într-un astfel de mod, astfel fiind puși în situația în care puteți fi obligați la anumite despăgubiri... mai detaliat față de vecinul dvs.

1 august 2019