Un client, pe care nu l-am deservit dupa incheierea programului de lucru, face scandal

11 iulie 2024 3

Bua ziua. Alimentara la care lucrez are program pana la 22:00. Intr-o seara, dupa orele de program, am inceput sa fac ordine in alimentara, am stins lumina si m-am pregatit sa inchid. In acel moment (dupa 22:00) a intrat un client si a vrut sa cumpere ceva, insa eu am refuzat sa-l deservesc. Clientul a plecat fara pretentii. Dupa ce am controlat totul, deja ieseam cand a intrat un prieten care m-a rugat sa-i vand mancare pentru copil. Eu am acceptat si i-am vandut produsele necesare contra numerar, ca si cum eu le-as fi cumparat. In acest timp a intrat sotia clientului de mai devreme si a facut scandal ca de ce eu nu l-am deservit pe sotul ei. I-am explicat ca cel care tocmai a facut cumparaturi e un prieten de-al meu si am luat produsele cum ar fi pentru mine, dar pe sotul ei nu il cunosc si nu vreau sa-mi asum riscuri. In plus, magazinul era deja in afara orelor de program. Doamna a cereut caietul de reclamatii si m-a amenintat ca se va plange proprietarului magazinului si ma va da in judecata. Cine are dreptate in aceasta situatie? Va avea probleme proprietarul magazinului din cauza actiunilor mele? Daca doamna in cauza mai vine cu pretentii de genul celor descrise, ce sa fac?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Alina, DVS sunteți în drept să nu deserviți așa clenți obraznici, ei sunt în drept să se ducă acolo, unde o să fie deserviți, cu caetul de plîngeri lăsați-o mai moale. În caiet trebuie să fie indicat ora, când s-a intrat la magazin și scopul intrării și... mai detaliat alte circumstanțe actuale.

13 iulie 2024