Un cuplu stabilit peste hotare doreste sa divorteze pe cale amiabila

9 octombrie 2023 3

Buna ziua. Suntem o familie cu 3 copii (17 ani, 10 ani, 10 luni) si suntem stabiliti peste hotare. Eu si sotul dorim sa divortam pe cale amiabila. Deoarece ne aflam peste hotare, dorim sa apelam la un avocat. Cat timp dureaza procesul de divort? Este nevoie de prezenta noastra sau putem desface casatoria si de la departare? Care sunt costurile? Multumesc.

Jurist comments 2

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Da este posibil sa divortati fara prezenta ambilor persoane. Este necesar să fi incheiat Contract de asistență juridică, mandatul avocațional. Să fie expediate actele (copiile buletinelor, certificatelor de naștere a copiilor, de căsătorie, etc.), pentru a putea fi anexate la Cererea de chemareîn judecată. Dacă nu doriți să partajați... mai detaliat averea comună și să stabiliți locul de trai a copiilor și stabilirea pensiei de întreținere pentru copii va fi un preț, insă dacă doar divorțul va un alt preț. Detalii la nr. de telefon +37369049267

11 octombrie 2023
Iulia Sîrbu
  • Avocat

Buna ziua, Ana. Dacă între voi nu există neînţelegeri referitoare la partajul proprietăţii comune în devălmăşie, la întreţinerea, educaţia şi domiciliul copiilor minori comuni sau la întreţinerea unuia dintre soţi, atunci puteți să apelați la consulatul RM în țara în care vă aflați. Va trebui să fiți prezenți ambii.
Dacă o... mai detaliat să mai aveți întrebări, puteți apela 069574023.

11 octombrie 2023