Un lider îmi datorează 3,5 tone de cereale

21 iulie 2022 29

Buna ziua. Un lider care arendeaza terenurile mele agricole îmi datorează 3,5 tone de cereale, pentru care mi-a eliberat o recipisa în care se obliga să-mi achite datoria. Au trecut mai mulți ani, dar acesta refuza să achite. Pot să-l dau in judecată in baza recipisei? Contract nu am. Contează dacă au trecut mai mult de trei ani?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua
da, este posibil, doar pentru început e cazul de studiat textul recipisei și verificat termenele de acționare în judecată.

22 iulie 2022
  • Jurisconsult

Buna Nadejda, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul civil Articolul 391. Termenul general de prescripţie extinctivă
(1) Termenul general în interiorul căruia persoana poate să-şi apere, pe calea intentării unei acţiuni în instanţă de judecată, dreptul încălcat este de 3 ani.
... mai detaliat (2) Acţiunile privind apărarea drepturilor personale nepatrimoniale se prescriu numai în cazurile expres prevăzute de lege.Nu.

23 iulie 2022