Un mijloc de transport cumpărat recent s-a defectat serios

20 martie 2024 3

Bună ziua. În decembrie 2023 soțul a luat un credit in mărime de 6.000 euro și cu banii astfel obținuți a cumpărat un microbuz. A circulat cu acesta în jur de 2.000 kilometri, după care microbuzul pur și simplu s-a oprit. La service soțului i-au spus că motorul ”este distrus”. Noi încă achităm ratele la credit. Întrebarea este dacă putem cere ca vânzătorul mijlocului de transport să suporte reparația acestuia. Când ni l-au vândut, au refuzat să-i facă diagnostică. Se poate face ceva, sau e problema noastră acum? Amintesc că soțul a parcurs în jur de 2.000 kilometri în mai puțin de 2 luni (mult timp microbuzul a stat în garaj, deoarece soțul a fost plecat peste hotare).

Jurist comments 3

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Bună ziua Natalia! În situația dvs., este necesar de o analiză juridică a actelor încheiate de soțul dvs., cu Vînzătorul, ce stipulează actele date. Ar trebui să vă dea și o garanție. Pentru suport juridic puteți apela la nr. de telefon 069049267

20 martie 2024

Dar spuneți vă rog în general cît timp constituie o garanție la mașinile astea luate în credit?va mulțumesc.

20 martie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

La fiecare model de auto este diferit

20 martie 2024