Un sfat privind eliberarea pasaportului romanesc?

26 iulie 2017 49

Buna ziua, am asa o intrebare: ne aflam in Cehia, am dat la prelungirea pasaportului romanesc in Praga, dar il vom lua din Iasi, este posibil sa circul doar cu certificatul de nastere pina in Romania -Iasi pentru a-mi ridica pasaportul romanesc?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Mariana,
Dvs nu puteti circula cu certificatul de nastere, nici o persoana nu poate face acest lucru, chiar si copii. Va recomand sa va faceti passport alb, sau sa circulatincu passport moldovenesc.

26 iulie 2017