Unchiul meu poate fi dat afară din casă

26 iulie 2022 9

Bună ziua. Unchiul meu locuiește în casa sa părintească, pe care soția lui a pus stăpânire, inclusiv pe actele de identitate ale unchiului. El are nevoie de operație la șold, nu prea poate face față la toate lucrările la care este pus de familie să le facă, nici de mâncare nu primește, nici in casă nu doarme și este neglijat de toată familia. Cum pot să-l ajut să-și recapete drepturile în familie și societate, de unde să încep? Pe cale ”omenească” nu este posibil, la caracterul pe care îl au toți din familia sa. Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
cine e faptic proprietarul, unchiul cum a obținut imobilul?
dacă unchiul e unic proprietar, el poate solicita în general evacuarea tuturor din casa proprietate privată personală(în caz că a moștenit).
pot apărea și alți moștenitori, ar fi cazul de a cunoște mai multe detalii, cel puțin, acesta nu poate fi alungat mai... mai detaliat ales dacă e vorba de casă părintească, aici pot fi proprietari toți copii decedaților și mai puțin soția acestuia.
informația e prealabilă, sunt necesare detalii.

28 iulie 2022