Unde cotest procesul verbal?

11 iulie 2017 224

Spuneti, va rog, unde anume trebuie sa depun contestarea proces-verbal. Sint din Singerei, procesul s-a intocmit in raza raionului Singerei de catre un inspector RP NORD. Pot sa o depun la judecata in Singerei, sau cum mai bine?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Depuneti contestatia la IP Singerei.

11 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Norma legală care prevede dreptul dvs de a contesta la IP Singerei cum va raspuns colegul meu, este art. 448 (4) Cod Contraventional care stipulează Contestația împotriva deciziei emise asupra cauzei contravenționale se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator care a examinat cauza. În cel mult 3... mai detaliat zile de la data depunerii, agentul constatator expediază contestația şi dosarul cauzei contravenționale în instanța de judecată competentă.

12 iulie 2017