Unde ma adresez pentru schimbarea executorului intrat in cirdasie cu rauplatnicul?

11 aprilie 2017 38

Unde ma adresez pentru schimbarea executorului intrat in cirdasie cu rauplatnicul? Nu sunt jurist, dar am priceput ca a facut o multime de gafe.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Avocat

Nicolae,

Executorul judecătoresc poate fi recuzat dacă există un conflict de interese între el şi creditor. Dacă există temeiurile, executorul judecătoresc este obligat să se abţină de la executare şi să înştiinţeze în cel mult 3 zile părţile despre acest fapt. În cazul în care nu se abţine de la executare,... mai detaliat executorul judecătoresc poate fi recuzat de părţile în procedura de executare.
Recuzarea şi abţinerea de la executare se fac în scris şi trebuie să fie motivate. În cadrul executării nu se admite înaintarea repetată a recuzării aceluiaşi executor judecătoresc pentru aceleaşi motive dacă, anterior, recuzarea a fost respinsă. În cazul abţinerii de la executare, executorul judecătoresc aplică măsurile de asigurare a executării dacă creditorul a plătit taxele şi spezele pentru aceste acţiuni.

Cererea de recuzare sau de abţinere de la executare a executorului judecătoresc se soluţionează în cel mult 10 zile de camera teritorială a executorilor judecătoreşti în a cărei circumscripţie se află biroul executorului judecătoresc, prin emiterea unei încheieri. Cererea de recuzare nu suspendă executarea.

Datele de contact ale Camerelor teritoriale ale executorilor judecătorești: http://www.unej.md/?go=page&p=9

11 aprilie 2017