Unde pot gasi informatii despre activitatea de liber profesionist in Moldova?

26 mai 2020 379

Buna ziua. Imi puteti spune, va rog, unde pot gasi lista activitatilor care intra in domeniul profesiilor libere, legile aplicabile acestor activitati si cum se obtine statutul de liber profesionist in Moldova? Va multumesc!

Jurist comments 3

  • Jurisconsult

Buna ziua Nicoleta,

Fiecare profesie de asa gen are legea sa proprie. Fie asta avocatura, notariat etc. Depinde ce profesie va intereseaza.

27 mai 2020

Buna ziua Artur,

Multumesc pentru raspuns. Ma intereseaza domeniul de consultanta in educatie. As vrea sa ofer asa servicii elevilor din Moldova interesati sa-si faca studiile in strainatate, dar nu sunt sigura ce statut trebuie sa am pentru a putea practica (e.g. intreprindere individuala, patenta, liber profesionist).

Va multumesc!

27 mai 2020
Cristian Papanaga
  • Avocat

Nicoleta,

Conform Clasificatorului activităților din economia Moldovei, activitatea pe care v-o propuneți se încadrează în pct. 85.60 - activităţi de servicii suport pentru învăţământ (aici este inclusă activitatea de consiliere și îndrumare în învăţământ).

Patenta nu vă oferă posibilitatea să desfășurați activitatea respectivă. În sensul prevderilor legale nu puteți avea statutul de... mai detaliat liber profesionist.

Urmează să alegeți dintre întreprinderea individuală sau societatea cu răspundere limitată.

Diferențe sunt între ambele forme, în ce privește - contabilitate, numărul de salariați, răspundere. Ambele se înregistrează la Agenția Servicii Publice.
Vedeți cum se înregistrează un srl - https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/initierea-unei-afaceri-magazin-de-haine-marfa-comandata-online
Înregistrarea întreprinderii individuale http://www.asp.gov.md/ro/node/10

Recomand să vă consultați prealabil cu un specialist (jurist și / sau contabil), după necesitate.

Nu ezitați să adresați și alte întrebări!

28 mai 2020