Unde pot gasi lista amenzilor rutiere, cea mai recenta?

29 decembrie 2018 105

Salutare. Am primit amenda pe art. 240 (1) CC. Am gasit lista de amenzi din 2017 (de la 600 la 750 lei). Mie mi-au pus amenda de 1.500 lei.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii
29 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Sancțiunea modificata din 12.10.2018, în vigoare din 09.12.2018.

Constituind de la 15 la 30 unitați convenționale și 3 puncte de pe alizare.

29 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
In cazul cand intra in vigoare o lege contraventionala noua, care stabileste o pedeapsa mai blinda, contravenientul poate depune o cerere de revizuire. Una din conditiile obligatorii in acest caz este ca amenda sa nu fi fost achitata.
Insa, in cazul Dvs, a intrat in vigoare o... mai detaliat lege mai aspra.

Daca Dvs ati fost amendat pe legea noua, pentru o fapta savarsita inainte de intrarea in vigoare a acestei legi noi - trebuia sa contestati procesul-verbal de contraventie in termen de 15 zile, pe motiv ca au fost aplicate sanctiuni in afara cadrului legal si s-a incalcat principiul actiunii legii contraventionale in timp.

29 decembrie 2018