Unde pot primi 1.000 lei pentru copil?

6 noiembrie 2022 180

Buna ziua! Unde pot primi 1.000 lei pentru copil? Pana la ce varsta se platesc acesti bani?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Mariana,
dacă va referiți la indemnizația lunară pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 2 ani atunci o puteți primi de la Casa Națională de Asigurări Sociale. Dacă copilul dumneavoastră încă nu are 2 ani și deja primiți indemnizație, atunci CNAS din oficiu o să vă stabilească această... mai detaliat indemnizație.
Însă sunt 2 situații distincte referitor la sumă.
1. dacă sunteți asigurată și copilul încă nu are 2 ani de zile atunci veți primi +1000 lei la indemnizația care deja v-a fost stabilită.
2. dacă nu sunteți asigurată și copilul nu are 2 ani de zile, la moment primiți o indemnizație de 740 lei iar după modificările operate, de la 01.10.2022 veți primi cu 260 lei mult adică 1000 lei.
pentru informare vedeți și:i https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=133809&lang=ro
Baftă dumneavoastră, iar copilului sănătate și mult noroc.

8 noiembrie 2022

buna ziua d-l Serghei,va multumesc pentru raspuns.

9 noiembrie 2022