Unde pot să achit în Republica Moldova o amendă contravențională aplicată de poliția română?

25 august 2024 0

Salutare! Am fost oprit de poliția română pentru încălcarea RCR. Mi-au aplicat amendă și mi-au reținut permisul pentru o perioadă de 60 de zile, cu interdicția de a circula pe teritoriul României. Unde pot să achit amenda? Peste cât timp permisul va ajunge în Moldova? Timp de 60 de zile nu voi putea circula cu mașina nici în Moldova?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua dl. Trofim o să fie normal, dacă o să eșiți la ambasada României sau la banca României din Moldova.

26 august 2024
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Mergeti (cu altcineva la volan) la politia romana, la care se afla permisul si depuneti cerere precum ca trebuie sa iesiti din Romania spre R. Moldova. Permisul ar trebuie sa fie restituit, dar oricum nu veti putea circula in Romania timp de 60 de zile.

Detalii aici: https://avocatdrian.ro/permisul-de-conducere-strain-retinut-in-romania/

30 august 2024