Unde pot să mă adresez în privinta fumatului?

20 august 2017 212

Stau la bloc. Vecini fumează, tot fumul de țigară intra in apartament. Eu am pneumonie cronica și cînd fumează am acces!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
n n
  • Student
  • Alte domenii

Bună,Andrei.
Puteți telefona la poliție sau scriți o plîngere. Există Legea din 14.12.2007 privind controlul tutunului care stipulează în care locuri publice este interzis fumatul. De asemenea,dumneavoastră puteți să vă pronunțați la adunarea colocatarilor despre instalarea unui semn ce ar interzice fumatul în incinta spațiului locativ. Conform legii,fumatul în toate... mai detaliat spaţiile publice închise şi semiînchise, inclusiv în locurile de uz comun, la locurile de muncă, indiferent de tipul de proprietate și modul de acces;se sancţionează cu amendă de la 30 la 50 de unităţi convenţionale,conform codului contravențional. În cazul dat dumneavoastră sunteți victimă și vă puteți adresa liber agentului constator în cauză.
Cele bune.

20 august 2017