Unde pot sa ma adresez pentru o consultație privind legalitatea contractului?

29 iunie 2020 61

Bună ziua. Am luat un credit cu 21% dobândă, DAE este de 34%, dar după ce fac calculele, DAE reprezintă 210%. Creditul l-am luat in 2018-2019. Unde pot să mă adresez pentru o consultație privind legalitatea contractului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Daca e vorba de companii de microfinantare, autoritatea de supraveghere este Comisia Nationala A Petii Financiare.
Despre legalitate nu cred ca veti obtine info, nu e sfera lor de activitate, insa ce tine de eventuale abuz la capitolul dobinzi si altele... E posibil sa va radpundă, cintrar mergeți la un jurist.
Totusi... mai detaliat luati in calcul ca contractul este o înțelegere intre parti, astfel urma a fi verificat pina a fi semnat, contrar, riscurile va aparțin.

30 iunie 2020