Unde sa depun cererea de divorț?

20 iunie 2019 165

Buna ziua. Unde sa depun cererea de divorț, având 2 copii minori si bunuri de împărtit? Notarul si Oficiul starii civile Buiucani nu accepta. Va rog o adresa concreta in Chisinau. P.S. cu copii minori este nevoie de avocat???

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Daca nu sunt obiecții privind domiciliul copiilor cit și împărțirea bunurilor atunci la Stare civilă sau notar.
Daca sunt obiecții atunci la instanța de la domiciliu pîrîtului sau locul unde domiciliați dumneavoastră datorită întreținerii a 2 minori.
Cererea și examinarea poate avea loc desinestătator sau prin intermediu avocatului.

21 iunie 2019