Unde sa depun cererea si documentele pentru a divorta?

15 mai 2020 157

Buna ziua! Vreau sa divortez. Suntem casatoriti de 9 ani si avem 3 copii minori. Cum pot divorta? Unde sa depun cererea de divort si pachetul cu documente? Sotul aplica violenta fizica si psihica asupra mea si a copiilor. Va rog frumos sa-mi dati un sfat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Acţiunea de desfacere a căsătoriei poate fi intentată şi în oricare dintre sediile instanțeide la domiciliul reclamantului dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate.

15 mai 2020