Unde sa ma adresez entrut ca sotul sa achite pensia de intretinere a copilului?

16 septembrie 2020 134

Sotul meu este peste hotare de 3 ani si de 2 ani nu mai trimite niciun ban copilului, din motiv ca si-a aranjat viata acolo si n-are nevoie de copil. Cum pot incasa pensia alimentara?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Inițial urmează să vă adresați cu o cerere de chemare în judecată pentru încasarea pensiei de întreținere iar ulterior hotărârea și titlu executoriu să o recunoașteți în țara în care se aflăsoțul dvs pentru a putea fi încasată silit suma de bani dispusă de instanța de judecată.

Totuși puteți deschide... mai detaliat procedura de executare și aici atâta timp cât el este cetățean al RM iar executorul va aplica măsurile asiguratorii necesare și va verifica totodată toate conturile bancare ale acestuia pentru încasarea sumei de bani.

16 septembrie 2020
  • Executor judecătoresc
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Suplimentar celor punctate in raspunsul de mai sus,
mentionez că initierea procedurii de executare in RM are rost daca sotul dvs are bunuri sau venituri pe teritoriul RM sau daca revine periodic in RM.
bafta!

16 septembrie 2020