Unde se instaleaza contorul pentru apa - in drum sau in ograda persoanei?

21 iunie 2017 55

Unde se instaleaza contorul pentru apa - in drum sau in ograda persoanei? Pentru ca la unele persoane contoarele sunt puse in drum, iar la altele - in ograda.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Contorul si instalatia de contorizare ar trebui sa se afle in ograda consumatorului. Nu am gasit o prevedere legala expresa in acest sens, insa reiesind din faptul ca toate actele normative din domeniu reglementeaza situatiile prin care consumatorul este obligat sa asigure integritatea contorului, este obligat sa asigure accesul reprezentantilor... mai detaliat furnizorului la camera de contorizare, etc. - concluzionez ca amplasarea contorului in drum sau spatiu public, nu corespunde prevederilor legale.

22 iunie 2017